Лист-запрошення або як своїм рідним допомогти з відпочинком в Болгарії

У період відпусток, а також як альтернатива відпочинку в Криму, все більше українців почали звертати свою увагу на болгарські курортні міста, серед яких своє достойне місце посідає Варна.

Але в цій статті ми поговоримо не про туристичні поїздки, а про "Візит до близьких родичів", як про це офіційно пише Візовий Центр Посольства Болгарії в Україні.

Тобто якщо ви проживаєте в Болгарії, маєте "Разрешение за пребиваване", то абсолютно легально можете запрошувати до себе в гості батьків (а також опікунів), дітей, дідусів та бабусь, онуків, та навіть свою "половинку", якщо вже маєте свідоцтво про одруження.


Віза в Болгарію

На тому ж таки сайті Візового Центру, у пункті 5 списку необхідних документів зазначено "Лист-запрошення". На жаль, колишня форма листа "від руки" у довільній формі відійшла у вічність, а на зміну їй прийшла незмінна бюрократія. Тепер лист-запрошення - "покана-декларация" оформлюють в МВР міста Варна, по вул. Цар Калоян 2.


Отже, що ж потрібно зробити українцям у Варні, щоб подарувати своїм рідним та близьким незабутній відпочинок у Болгарії?


1. Відвідати сайт МВР Варна. Тут ви зможете скачати потрібні вам документи:


а) "ИНСТРУКЦИЯ за попълване и подаване на покана - декларация", де розписано які документи потрібно, як заповнювати "покани-декларации", та на який рахунок сплатити 10 лев за цей папірець. (Так, бюрократія ніколи не була безкоштовною).


б) "ДЕКЛАРАЦИЯ за собственост", яку ви самі заповнюєте та підписуєте, вказуючи адресу житла, яке орендуєте, або власного житла.


в)"УДОСТОВЕРЕНИЕ за доходи", яке підписує та заповнює ваш роботодавець.


г) Найголовніший документ - сама "ПОКАНА-ДЕКЛАРАЦИЯ за частно посещение на чужденец в Република България". Це "Приложение № 3 към чл. 17, ал. 2". Цей документ ви заповнюєте самостійно (письмово або на комп'ютері), вказуючи прізвища та імена своїх родичів латиницею, так як записано в іхньому закордонному паспорті.


Зверніть увагу! Ви маєте надати 2 копії цього документу.


2. Після того, як ви заповнили та роздрукували 2 копії "покана-декларация", знайдіть найближчого до вас нотаріуса та йдіть завіряти ці копії. Не забудьте свій паспорт або болгарське пластикове ID з вашим фото ("Разрешение за пребиваване"), бо без документу, який підтверджує вашу особу, ніхто нічого завіряти не буде. В середньому завірення однієї копії вам обійдеться в 5-6 лев. Відповідно за 2 копії доведеться віддати 10-12 лев та від 10 до 30 хвилин свого часу. (А це вже залежить від швидкості письма секретарок або самого нотаріуса, який записує це все у свій реєстр, заповнює необхідні поля у документі та ставить штамп.)


3. Тепер маючи при собі один екземпляр "ДЕКЛАРАЦИЯ за собственост", один "УДОСТОВЕРЕНИЕ за доходи", 2 завірених екземпляри "ПОКАНА-ДЕКЛАРАЦИЯ" та квитанцію про сплату 10 лев, звертайтесь у віконечко за адресою вул. Цар Калоян 2, МВР Варна. Ви прекрасно знаєте цю будівлю, бо саме там знаходиться "міграційка". Але тепер вам потрібно зайти з центрального входу і одразу на першому поверсі справа побачите металопластикову будочку з віконцев - ось туди вам всі ці документи і здавати. Віконце працює тільки з 9 - 16, з перервою 12 -13. Наступного ж дня у цьому ж віконці вам видадуть завірену МВР копію "покана-декларация", яку можете сміливо сканувати та надсилати своїм рідним для пред'явлення у посольстві. (Знову ж таки, не забудьте ваше ID для реєстрації в їхньому журналі для видачі документів) Співробітники у цьому віконечку бувають різні, але ви можете звернутися до них, якщо у вас виникнуть запитання щодо заповнення "покана-декларация" або принести їм цей документ на перевірку перед завіренням у нотаріуса, якщо у вас є сумніви.


До речі якщо ви захочете запросити 2-х близьких родичів, то відповідно вам потрібно буде 4 копії "покана-декларация", по дві на кожного члена родини і завіряти у нотаріуса теж потрібно буде всі чотири. Це збільшує витрати вдвічі, бо і квитанції про сплату 10 лев треба по одній для кожного.


Але якщо це ваші тато, мама та рідна сестра/брат до 18 років, то потрібно заповнювати тільки одну "покана-декларация", в яку вписано всі троє членів родини. Добре, що в самій декларації продумані рядки для вписування цих людей. Гірше (з бюрократичної точки зору), якщо ваша сестра/брат старші 18 років, тоді вам доведеться заповнювати окрему "покана-декларация" для них. Та здавати окремий пакет документів (Див. пункт 3).


Ось так за день можна оформити лист-запрошення для Посольства Болгарії в Україні.


Р.С. Бонусом після всієї цієї бюрократичної тяганини стане абсолютно БЕЗКОШТОВНА річна віза для ваших родичів!

За європейським законодавство, родичі тих, хто легально проживає в ЄС, та їде їх відвідувати, не сплачують за візу.

Але варто здавати всі документи не в Візовий Центр, а одразу в Посольство Болгарії в Україні (link is external), що знаходиться у місті Києві за адресою вул. Госпітальна 1. Зазначте, що Консульський відділ для прийому документів та видачі віз працює з понеділка по п'ятницю, з 9 - 13.