День Святої Явдохи (кулінарний рецепт)

14 березня – це 1 березня за старим стилем, а значить не тільки перший день весни, але за стародавньою традицією ще перший день Нового року. Адже саме з весни, з пробудженням природи, наші предки починали літочислення.
У народі Св. Явдоху (Євдокію) називають «Веснівкою», тому що за повір’ям саме вона завідує ключами від весняних вод, потрібних для майбутнього врожаю.

Вважається, що саме 14 березня вперше прокидається бабак. Визирне зі своєї нірки, свисне три рази та знову ляже уже на інший бік, і буде спати аж до Благовіщення. А ховрашок у цей день тільки перевернеться.

Колись на Явдохи діти ходили на річку слухати, чи не вдарить щука хвостом об лід. Бо в народі казали, що перше весняне сонце будить зі сну золоту Щуку, і вона своїм хвостом розбиває кригу на річках.

А з вирію прилітають ластівки і на своїх крилах приносять весну. Коли бачили першу ластівку, то підкидали вгору грудочку землі та примовляли; «Ось тобі, ластівко, на гніздо, а нам – на добро!»


Починаючи з Явдохи, діти ходять по дворах, закликаючи весну, співаючи веснянки. З тіста печуть «жайворонків», розвішують їх на гілках дерев, на тинах як пожертву весні.


«Жайворонки» з тіста

Замісіть круте прісне тісто з борошна і води. Відщіпніть кавалочок із два пальці завбільшки, зробіть з нього «ковбаску», трохи товщу з кінців.

З одного кінця сформуйте голову з дзьобом, вставте очі з маку, зернят або родзинок. З другого кінця розплескайте хвіст і розріжте його на «пір’їни». Другий шматочок тіста обмотайте навколо тулуба, зробіть ножем надрізи-крильця.

Можна зробити інакше – довшу «ковбаску» зав’язати вузликом, з одного кінця сформувати голову, а з другого – хвостик, а з самого вузлика – крильця.

Викладіть готові «жайворонки» на деко, змащене маслом. Випікати допоки тісто не стане золотавим.

Ось варіанти, як можна це зробити.


Хто така Свята Явдоха?

Це преподобна мучениця з Лівану, яка спочатку вела неправедне життя, але пізніше прийняла християнство, роздала бідним свої статки, стала праведницею і почала творити чудеса.

14 березня (1 березня за старим стилем) її було страчено за наказом правителя міста Іліополь, жорстокого гонителя християн.


Джерела:

Уривок з книги Братів Капранових «Веселих свят»