Вербна неділя

Верба першою зустрічає весну, розквітаючи «котиками» на гілках – саме тому вона стала символом життєвої сили.

У світі існує 350 видів верби, з яких 30 – росте в Україні. Це найбільш розповсюджене дерево на нашій території.

Здавна українці шанували вербу. Імена верби давали пращури нашим містам і селам. Наприклад, у другій половині 11 століття назву червоної верби отримало місто Львівської області – Самбір.

Вербна неділя

У десяти областях України є с. Рокитне. Назва утворилася від назви крихкої, ламкої верби – рокити.


Красуються на карті України й тюркські верби – «тал» : річка Талова і с. Талове на Луганщині, с. Тальне у Черкаській області. 

Доволі популярним було прізвище Вербицький. Наприклад, прізвище композитора, автора музики гімну «Ще не вмерла Україна» Михайла Вербицького.


У народній медицині верба використовувалася, як універсальний засіб. Медики знають, що кора верби справді може знеболювати і знижувати температуру.


Винахідник аспірину Ф.Гофман саме у корі дерева верби знайшов саліцилову кислоту (salis – латиною «верба») і створив ліки, якими ми користуємося і до сьогодні.


 


В останню неділю перед Великоднем святкують Вербну неділю, яку ще називають Вербицею, і відзначають здавна, вшановуючи Дерево життя.


В цей день у церкві освячують вербові гілочці і ставлять їх в найпочеснішому місці у домі (колись це було покуття - біля образів).


Освяченими вербовими гілочками «б’ють» друзів та рідних, примовляючи побажання:


«Не я б’ю, верба б’є,


За тиждень – Великдень.


Будь веселим, як верба,


А багатим, як земля,


А здоровим, як вода».


Раніше ці гілочки берегли цілий рік і сухою, свяченою вербою розпалювали піч, коли пекли паски.


В останню неділю перед Пасхою Христос із апостолами прийшов до Єрусалима. Люди зустрічали його вигуками: «Осанна! Благословен, хто йде в ім’я Господнє!..» - і встеляли шлях пальмовим гіллям. Пальма – символ життя на Сході. В Україні ж пальми не ростуть ;) тому свято пов’язують з нашою рослиною – традиційним символом життя – вербою. Це одне з 12 найбільших свят православ’я.


 


Джерела:


Фейсбук сторінка Ганна Черкаська


Книга «Веселих свят» Брати Капранові